Ostatnia posługa dla osób niewierzących

Ostatnia posługa dla osób niewierzących

Pogrzeb w naszym kraju kojarzy się z ceremonią kościelną. Mieszkają wśród nas ateiści i agnostycy. Jak wygląda ich pochówek?

W większości przypadków wierząca rodzina decyduje się na wszelkie sposoby zorganizować tradycyjny pogrzeb katolicki w kościele. Ma na to wpływ przede wszystkim zachowanie ich dobrego imienia w wierze. Istnieją jednak coraz częstsze przypadki, kiedy zmarły przekazał zawczasu życzenie dotyczące sposobu pochówku lub pozostawił informacje o tym w testamencie.

Kremacja

Częstym wyborem, o którym jest coraz głośniej jest kremacja i rozsypanie prochów. Nadal jest to nielegalne na terenie naszego kraju, ale już od wielu lat nieformalnie funkcjonują niejakie „Ogrody pamięci”, na których terenie Polacy decydują się rozsypać prochy swoich bliskich. Za takie „bezczeszczenie” prochów można dostać 5 tysięcy kary grzywny lub nawet trafić ma miesiąc do aresztu. Łamanie tego zakazu jest już tak popularne, że rząd zaczął pracę nad projektem, który pozwalałby rozsypywać prochy w wyznaczonych miejscach i nad morzem.

Kremacja ciał jest nadal tematem trudnym do przełknięcia dla wielu, dlatego znakomita większość z nas chciałaby spocząć w ziemi z pięknym nagrobkiem, który byłby odwiedzany przez bliskich. Taki przywilej nie jest zarezerwowany tylko dla wierzących. W Polsce nie możemy pochować bliskiego na swojej działce. I choć miejsca, jako niewierzący, na katolickim cmentarzu nie wykupimy, miejsce znajdzie się na każdym cmentarzu komunalnym.

Zwykle takie cmentarze znajdują się w okolicach, lub w środku większych miast i miasteczek. Jeśli zależy nam na pochówku niekatolickim, warto o takie miejsce postarać się jeszcze przed śmiercią. Rezerwacja miejsca jest ważna zazwyczaj przez 20 lat, a cena zależna od miasta i czy chcemy mieć grób z nagrobkiem czy tylko usypany ziemią.

usługi pogrzebowe

Usługi pogrzebowe

Usługi pogrzebowe to ostatni etap planowania pogrzebu bliskiej osoby, która nie była wierząca. Z racji, że ceremonia nie odbędzie się w kościele, wybrany zakład pogrzebowy zapewnia na taką okazję mistrza ceremonii. Sam pogrzeb może być w takim wypadku zorganizowany w zakładzie pogrzebowym lub na prośbę rodziny też nad samym grobem. Uroczystość pogrzebową może zamiast mistrza ceremonii poprowadzić ktoś z bliskich, a pogrzeb zakończyć się oczywiście stypą.

Śmierć przyjaciela to jedno z najcięższych chwil w naszym życiu. Kiedy to właśnie na nas spada przygotowanie uroczystości pogrzebowych, warto znaleźć profesjonalistów, którzy zajmują się tym na co dzień. Zakład pogrzebowy pomoże zorganizować uroczystość, a Ty będziesz miał czas na walkę z bólem żałoby.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments