Co robić, kiedy bliski umiera w domu – poradnik pogrzebowy dla mieszkańców Lublina.

Co robić, kiedy bliski umiera w domu – poradnik pogrzebowy dla mieszkańców Lublina.

Śmierć zawsze jest przykrym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Chociaż wiemy, że jest ona nieunikniona, nigdy nie możemy się na nią przygotować.

Kiedy minie już szok, należy wykonać kilka bardzo ważnych czynności. Po pierwsze należy wezwać lekarza rodzinnego, który stwierdzi zgon. W przypadku późnych godzin, weekendów lub świąt, kiedy przychodnie są zamknięte, należy wezwać pogotowie i poinformować o śmierci bliskiego w domu. W takiej sytuacji lekarz wystawia kartę zgonu oraz okolicznościowy protokół.

Kiedy karta zgonu zostanie wystawiona, bliski musi zadzwonić po odpowiedni zakład pogrzebowy, który przetransportuje ciało zmarłego do chłodni. To zadanie można powierzyć dowolnemu zakładowi pogrzebowemu. Eksportacja ciała do chłodni nie jest równoznaczna z organizacją pogrzebu. Kwestie wyboru innego zakładu można podjąć w późniejszym czasie, kiedy emocje trochę opadną.

Pozostałe formalności

Do 3 dni od wystawienia karty zgonu należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, aby wyrobić akt zgonu. Bez aktu zgonu proces organizacji pogrzebu nie będzie mógł się rozpocząć. Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których osoba odpowiedzialna za pogrzeb, nie jest w stanie sama załatwić takiej czynności. Wtedy taką usługę może wykonać docelowy zakład pogrzebowy, który ma przejąć odpowiedzialność za organizację pogrzebu.

Wsparcie

Warto pamiętać, że śmierć zawsze jest trudnym wydarzeniem. Dobrze jest, aby nie pozostawiać bliskich samych z kwestiami formalnymi. Dobrze jest być przy swoim przyjacielu, który właśnie mierzy się z tak ciężką sytuacją. Okazanie wsparcia, pomocy w takich prostych czynnościach jak zawiezienie kogoś do USC lub chociażby zaoferowanie pomocy w znalezieniu domu pogrzebowego, może okazać się bardzo pomocna.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments