Pogrzeb – na kogo można liczyć w trudnych chwilach?

Pogrzeb – na kogo można liczyć w trudnych chwilach?

Pogrzeb to trudna pod względem emocjonalnych uroczystość, ale jeszcze trudniejsze może okazać się załatwianie wszelkich formalności, szczególnie, że trzeba to robić zaraz po śmierci bliskiej osoby. Zazwyczaj wtedy trudno się zmierzyć z rzeczywistością, jednakże na szczęście można liczyć na pomoc w różnych formach, wystarczy tylko się o nią zwrócić. Jak to wygląda w mieście, takim jak Piła?

Wsparcie zakładu pogrzebowego

Przede wszystkim, jeżeli tylko istnieje realna możliwość, że bliska osoba umrze w najbliższych dniach, warto mieć pod ręką numer telefonu zaufanego zakładu pogrzebowego. Jak go wybrać? Można sugerować się opiniami w sieci lub rekomendacją osób, które już korzystały z takich usług. Miasto, takie jak Piła ma wiele zakładów pogrzebowych, a szczegółową ofertę jednego z nich można znaleźć na stronie klepsydra-pila.pl.

Od momentu wystawienia karty zgonu, zaczyna się rola zakładu pogrzebowego. Może on zdjąć z barków osoby cierpiącej naprawdę wiele spraw, związanych z przygotowaniem do pochówku. Ciało będzie przechowywane w chłodni, może też zostać wybrany strój. Ponadto zwłoki zostaną umyte i poddane innym zabiegom, koniecznym przed pochówkiem. Nie trzeba się martwić także o koszty, ponieważ wiele zakładów pogrzebowych w Pile jest w stanie udzielić usług kredytowanych, za które można zapłacić dopiero po otrzymaniu zasiłku pogrzebowego. Niejeden zakład pogrzebowy udziela także wsparcia psychologicznego, pomaga wybrać trumnę czy kwiaty oraz rodzaj ceremonii. Jeżeli nie prowadzi jej ksiądz, przemowę może wygłosić świecki mistrz ceremonii. Wystarczy tylko poprosić o szczególne wsparcie w tych trudnych chwilach i powiedzieć, jakie dodatkowe usługi będą potrzebne.

Pomoc w przygotowaniu konsolacji

Kolejnym trudnym do zorganizowania przedsięwzięciem związanym z pogrzebem jest stypa. Niejedna rodzina nie ma siły przygotować obiadu czy nawet poczęstunku na tę okoliczność, ponieważ jest wyczerpana fizycznie i psychicznie. Kiedy zakład pogrzebowy kończy swoją rolę, wtedy do pomocy może wkroczyć firma cateringowa czy restauracja. Jeżeli rodzina może pozwolić sobie na większe koszty, warto wynająć cały pakiet, który zdejmuje z głowy całą odpowiedzialność za stypę, czyli salę restauracyjną, dania podawane przez obsługę oraz sprzątanie po całej uroczystości. W tańszej wersji catering można zamówić także do domu. Nieraz stypę można zorganizować w sali oferowanej przez zakład pogrzebowy.

Najtańsza z opcji to przygotowanie obiadu przez dalszych członków rodziny. Dzięki temu najbliżsi cierpiący będą nieco odciążeni. Te najtrudniejsze chwile przychodzą nieraz już po pogrzebie, kiedy to zdajemy sobie sprawę z faktycznego odejścia kogoś kochanego. Ogromną rolę, jeżeli chodzi o wsparcie formalne i psychologiczne, odgrywa wykwalifikowany zakład organizujący pogrzeby, ale także rodzina i przyjaciele.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments