Kremacja – tańsza od tradycyjnego pochówku?

Kremacja – tańsza od tradycyjnego pochówku?

Kremacja w Polsce jest wybierana coraz częściej. Po wielu latach, gdy była ona dostępna w nielicznych miastach w kraju, teraz stała się znacznie łatwiej dostępna. Kremacja posiada wiele zalet w porównaniu z tradycyjnym pochówkiem w trumnie. Jedną z nich jest przystępna cena. Ile trzeba będzie zapłacić za spopielenie zwłok?

Kremacja – czym jest i na czym polega?

Spopielenie zwłok, inaczej kremacja, jest rodzajem pochówku spotykanym w wielu kulturach świata. Przepisy prawa dopuszczają kremację także w Polsce.

Przed kremacją ciało zmarłej osoby przygotowywane jest podobnie, jak do tradycyjnego pochówku. Stosuje się jednak inne trumny, najczęściej wykonane z kartonu, drewna sosny. Bliscy mogą pożegnać się ze zmarłym przed spopieleniem. W krematoriach, które działają najczęściej przy zakładach pogrzebowych, wydzielone są specjalne sale pożegnań.

Spopielenie odbywa się w piecach kremacyjnych w bardzo wysokiej temperaturze rzędu 1000 stopni Celsjusza. Po zakończonej kremacji bliscy mogą odebrać urnę z prochami zmarłego.

Urna może być pochowana w grobie, a także w kolumbarium, czyli specjalnym budynku z niszami na urny.

Cena kremacji – ile trzeba za nią zapłacić?

Kremacja jest tańsza niż tradycyjny pochówek w trumnie. Zwykle to wydatek od 400 do 800 złotych. Należy jednak pamiętać o tym, że spopielenie zwłok nie jest jedynym kosztem związanym z tego rodzaju usługą pogrzebową.

Dodatkowo, do kremacji należy dodać poniższe koszty:

– transport zmarłej osoby
– zakup trumny do spopielenia
– kupno urny na prochy
– organizacja pogrzebu
– opłaty na cmentarzu

Ponadto mogą pojawić się również inne opłaty w zależności od wybranego obrządku pochówku, życzeń rodziny. Przy dużej ilości usług dodatkowych, drogiej urnie, miejscu w kolumbarium koszty mogą być porównywalne do zwykłego pogrzebu.

Szacuje się zatem, że koszty pogrzebu z kremacją mogą być nawet o ponad połowę niższe niż tradycyjnego pochówku. Ostateczna cena jest jednak zależna od wielu czynników, dlatego też najlepiej skontaktować się z zakładami pogrzebowymi, aby uzyskać więcej informacji związanych z usługą.

5 1 głos
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan

Ciało jest spalone i zmielone z trumną, ale o tym już się nie mówi.

ccjf

No i co z tego człowiek normalny o tym wie

Polecam firmę Cerber

Witam, my w Nadarzynie pod Warszawą zorganizowaliśmy naprawdę piękny pogrzeb urnowy i to w kwocie zasiłku. Polecam firmę Cerber.