Pogrzeb kremacyjny czy tradycyjny?

Pogrzeb kremacyjny czy tradycyjny?

Do dzisiaj pogrzeb tradycyjny jest najpopularniejszą formą pochówku. Stanowi on około 70% wszystkich pogrzebów w Polsce. Nie można jednak zignorować rosnącej popularności pogrzebów kremacyjnych.

Pogrzeby kremacyjne kiedyś i dziś

W latach 90 w Polsce krematoria dopiero zaczynały powstawać. Spora niechęć ludzi do takiej formy pochówku sprawiała, że krematoria były otwarte tylko w wybrane dni tygodnia, przez kilka godzin. Z czasem jednak zaczęto otwierać je częściej i na dłużej. Dzisiaj pogrzeb kremacyjny nikogo już nie dziwi, a niechęć znacząco zmalała. Powodem rosnącej popularności pogrzebów urnowych może być wiele czynników. Do najpopularniejszych można zaliczyć kwestie ekonomiczne, środowiskowe oraz te związane z malejącą liczbą grobów ziemnych.

Najważniejszy jest jednak wzrost świadomości Polaków w kwestii pogrzebów urnowych. W Polsce kremacja po wojnie niosła ze sobą bardzo złe skojarzenia. Rodziny pragnęły żegnać bliskich w sposób możliwie jak najbardziej godny, a pogrzeb urnowy wydawał się być czymś, co nie może zapewnić godnej ceremonii. Dzisiaj już wiemy, że takie myślenie jest błędne.

Każdy pogrzeb jest godny

Usługi zakładów pogrzebowych bardzo się rozwinęły. Zarówno pod względem technologicznym, jak i empatii. Profesjonalne zakłady pogrzebowe robią wszystko, aby każdy pogrzeb mógł zostać przeprowadzony z największym szacunkiem. Dlatego personel zakładu pogrzebowego OLIMP w Strzelnie – niezależnie od tego czy pogrzeb jest kremacyjny czy tradycyjny – stara się o każdy detal. Na pogrzebach – na życzenie klientów – zapewniona zostaje oprawa muzyczna i florystyczna, żałobnicy mogą wrzucić do grobu symboliczną różę, mistrz ceremonii może zacytować ulubiony wiersz Zmarłego, a osoba duchowna pokrzepić serca Rodziny pogrążonej w żalu. Wszystko to sprawia, że pogrzeb jest piękny i godny.

Personel zakładu pogrzebowe dba o każdy detal

Wyróżnia się również personel zakładu pogrzebowego. W latach 70 i 80 grabarze nie przykładali tak wielkiej wagi do ubioru. Owszem zawsze ważna była elegancja, jednak nie każdy miał możliwość prezentować się tak, jak mogłaby oczekiwać tego rodzina. Dzisiaj personel każdego dobrego zakładu pogrzebowego ubrany jest bardzo elegancko.

Pogrzeby stały się bardziej szczegółowe, a Rodziny mają większy wpływ na przebieg i kwestie organizacyjne. Dlatego mogą właśnie decydować o tym, czy pogrzeb odbędzie się w formie tradycyjnej czy urnowej. Niezależnie bowiem od ich decyzji, każdy pogrzeb zostanie przeprowadzony z należytą godnością.

5 1 głos
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
informacje

U nas w Katowicach do zakładu pogrzebowego przychodzi od kilku lat więcej rodzin po pogrzeb urnowy niż z trumna. Po prostu urnę zawsze łatwo jest dochować do grobu.