Pogrzeb z ceremoniałem pożarniczym – Grudziądz

Pogrzeb z ceremoniałem pożarniczym – Grudziądz

W sobotę 24.9. 2022 roku mieszkańcy Grudziądza byli świadkami wyjątkowego wydarzenia. Przez miasto przeszedł uroczysty kondukt pogrzebowy żegnający śp. starszego ogniomistrza Pawła Chyłę. Trumna z ciałem strażaka spoczęła na wozie bojowym, który z sygnałami zajmował centralne miejsce w kondukcie. Strażak zasłabł podczas pełnienia dyżuru w jednostce i niestety nie udało się go uratować – miał zaledwie 36 lat. W uroczystości pogrzebowej z ceremoniałem strażackim wziął udział Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Zmarły został pośmiertnie awansowany na stopień starszego ogniomistrza i odznaczony złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

W ceremonii pogrzebowej udział wzięły poczty sztandarowe komend PSP z województwa kujawsko-pomorskiego i OSP oraz Kompania Honorowa Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. Ostatnia posługę tej wyjątkowej ceremonii pogrzebowej sprawował – Dom Pogrzebowy Animus z Grudziądza.

Ceremonie była niezwykle wymagająca dla żałobników firmy pogrzebowej, wzięło w niej udział też wielu mieszkańców Grudziądza. Każdy z czytelników z pewnością był świadkiem pogrzebu wojskowego, pogrzeby z ceremoniałem pożarniczym i policyjnym również należą do tych najpiękniejszych i najbardziej godnych. Podczas pogrzeby występowały elementy ceremoniału jak:

  • prezentacja sztandaru
  • kompania honorowa
  • nadanie i prezentacja orderu
  • kondukt z ugrupowaniem marszowym
  • kapelan PSP, salut honorowy
  • przekazanie flagi państwowej i odznaczeń rodzinie
  • pożegnanie sygnałem dźwiękowym pojazdów pożarniczych

Zdjęcia z ceremonii pogrzebowej grudziądzkiego strażaka można zobaczyć pod adresem internetowym lokalnego wydawnictwa

https://pomorska.pl/pogrzeb-st-ogn-pawla-chyly-strazaka-ktory-zmarl-na-sluzbie-w-grudziadzu-zdjecia/ar/c1-16906881

5 2 głosy
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alinka

Byłam tam, przepiękna ceremonia, trumne wieziono wozem strażackim przez pół Grudziądza.

Kasia Z

Piękny był ten pogrzeb Strażaka Pawła Chyły w Grudziądzu – bardzo mi się podobało że tyle ludzi oddało hołd jemu i jego rodzinie.