Współczesny nekrolog – innowacyjne usługi pogrzebowe w Grodzisku Wielkopolskim

Współczesny nekrolog – innowacyjne usługi pogrzebowe w Grodzisku Wielkopolskim

Funkcja nekrologów jest chyba każdemu znana. W gwoli jednak przypomnienia, warto wspomnieć o tym, jak wielką pełnią one rolę w organizacji pogrzebu. Klepsydra to nie tylko kawałek papieru z informacjami o pogrzebie. Pozwalają one bowiem wyrazić żal rodziny i w ich imieniu zaprosić dalszych znajomych na uroczystość pogrzebową.

Klasyczne klepsydry i nekrologi

Klepsydry bardzo często wywiesza się blisko miejsca zamieszkania Zmarłego. Najczęściej jest to tablica informacyjna spółdzielni mieszkaniowej lub drzwi wejściowe do klatki schodowej. W ten sposób o śmierci mogą zostać poinformowani wszyscy sąsiedzi bez konieczności osobistego informowania twarzą w twarz wszystkich mieszkańców jednego osiedla.

Nekrologi z kolei to krótka forma informacyjna o śmierci zamieszczona w prasie. Ich popularność przypadła na początek XIX wieku i rosła wraz z popularyzacją gazet codziennych. Niestety od pewnego czasu zauważa się spadek czytelników wśród pracy codziennej. W związku z tym, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom Klientów i pomóc im w poinformowaniu o odbywającym się pogrzebie, zakład pogrzebowy na stronie internetowej posiada zakładkę z nekrologami.

Elektroniczny nekrolog

Wszystkie klepsydry zamieszczone na stronie internetowej zakładu Mementum wyróżniają się ogromną elegancją. Na każdym nekrologu zawarte są informacje o osobie, dacie urodzin i śmierci oraz miejscu organizowania pogrzebu. Po wejściu w nekrolog otwiera się strona z pełną informacją, gdzie rodzina – jeśli tylko wyrazi taką wolę – może napisać więcej o Zmarłym, zawrzeć wiersz lub stosowny cytat związany ze swoim Bliskim.

Nowoczesne nekrologi internetowe dają o wiele większe możliwości niż te zawarte w prasie. Druk jest formą kosztowną, w związku z tym taki nekrolog zawiera informacje dotyczące wyłącznie imienia i nazwiska, datę śmierci i miejsca pochówku, nie dając tym samym przestrzeni na osobiste słowa pożegnania. Tradycyjna forma nekrologów zawartych w prasie przejawia duży sens w przypadku osób starszych, które jeszcze są aktywnymi czytelnikami takiej prasy. W przypadku osób młodszych warto zdecydować się na bardziej współczesne medium.

Dla wielu osób elektroniczna forma nekrologów może wydawać się pozbawiona serca. Prawdopodobnie i tak z początku XIX wieku mogły być odbierane nekrologi w prasie. Warto jednak zwrócić tutaj uwagę, że internet jest teraz głównym medium, po które najchętniej sięgają ludzie. Dlatego właśnie w przypadku nekrologów zamieszczonych na stronie internetowej istnieje większa szansa na to, że dotrze on do szerszego grona osób niż w przypadku prasy.

5 1 głos
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments