Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie

Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie

Cmentarz Komunalny Wólka Węglowa (zwany również cmentarzem Północnym) w Warszawie, jest jedną z największych nekropolii w Polsce i Europie. Nekropolia ta znajduje się w dzielnicy Warszawy Bielany i położony jest na Młocinach i Wólce Węglowej. Jak sama nazwa “komunalny” wskazuje, na cmentarzu mogą być pochowane osoby wszystkich wyznań.

Historia Cmentarza Komunalnego Północnego w Warszawie

Plan na realizację nowego cmentarza w Stolicy powstał w latach 60, XX wieku. Powodem ku temu była malejąca liczba grobów ziemnych na pozostałych cmentarzach. Od planów do realizacji nie minęło wiele czasu. Cmentarz został zaprojektowany na planie nieregularnego wieloboku i od początku miał przypominać park. Dlatego zapewniona na nim jak najwięcej różnej roślinności w postaci drzew i krzewów. Na powierzchni 143 ha zostało utworzonych 800 kwater.

Cmentarz Wólka Węglowa współcześnie

Cmentarz został utworzony w 1973 roku i od tego czasu pozostaje czynny. Odbywają się na nim liczne pochówki organizowane również przez zakład pogrzebowy Iredar w Warszawie. Przez cmentarz Komunalny Północny w Warszawie przebiega 200 km ścieżek, którymi osoby odwiedzające cmentarz mogą przemieszczać się między poszczególnymi kwaterami. Cała nekropolia jest bardzo zalesiona, występuje tam wiele gatunków drzew i krzewów. Dookoła cmentarza znajduje się wiele sklepów, w których można zakupić znicze i kwiaty. Sam cmentarz wyposażony jest również w trzy kaplice pożegnalne (z przeznaczeniem na uroczystości świeckie i wyznaniowe) oraz przechowywalnię zwłok oraz krematroium.

Znani pochowani na cmentarzu Północnym w Warszawie

Na cmentarzu na Wólce Węglowej pochowanych jest wiele osób ze świata sztuki, sportu, nauki i polityki. Istnieją również dwie mogiły zbiorowe z katastrof lotniczych z lat 1980 i 1987 roku oraz kwatera wojenna żołnierzy niemieckich. Ponadto będąc na cmentarzu Północnym w Warszawie można odwiedzić również groby symboliczne.

5 1 głos
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Polecam tą firmę

Witam, mieszkam poza warszawa ale pogrzeb na cmentarzów północnym – wólka zorganizowałem z firmą z mojego Makowa Mazowieckiego i polecam.

Polecam Cerber

Ja z kolei jak organizowałem pogrzeb na cmentarzu Północnym wybrałem firmę Cerber są godni polecenia