Co symbolizują kwiaty na pogrzebie?

Co symbolizują kwiaty na pogrzebie?

Kwiaty towarzyszą ludziom przy każdych okazjach. Przeważnie tych radosnych i wesołych, ale mają również swoje miejsce w tych smutnych uroczystościach. Pogrzeb bardzo często jest wydarzeniem, w którym brakuje słów. A za nas mówi oprawa, czyli kwiaty lub muzyka.

Wiązanki i wieńce okalają miejsce pochówku Zmarłego w dowodzie tęsknoty bliskiej rodziny i przyjaciół. Kto powinien przynosić wiązanki, a kto wieńce? I czy symboliczny pojedynczy kwiat może wystarczyć?

Najbliższa rodzina przeważnie decyduje się na piękne, duże i okazałe wieńce. Z kolei dalsza rodzina lub przyjaciele wybierają mniejsze wiązanki, które składają się z wybranych kwiatów. Odpowiednie dobrane rodzaje kwiatów i kolory, dają wymowne i piękne kompozycje florystyczne. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy na pogrzeb można przynieść pojedynczy kwiat? Czy wiązanka jest obowiązkowa?

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że wieniec jest konstrukcją bardzo okazałą, a tym samym jej cena jest o wiele wyższa niż wiązanek. W związku z tym nie ma konieczności, aby dalsza rodzina musiała obciążać się takim kosztem. Ostatecznie jednak nie liczy się cena, a jakość i pamięć. Przyniesienie pojedynczego kwiatka, również nie powinno być traktowane jako faux pax. Kwiat jest bowiem wyłącznie symboliką, która świadczy o naszych emocjach. To ona rozbrzmiewa bardziej niż tysiące kwiatów.

Co symbolizują przynoszone kwiaty na pogrzeb?

  • Goździki – to jeden z tych kwiatów, który wybierany jest nie tylko ze względów wizualnych, ale również z powodu ich trwałości. Pozostawione goździki na grobie wytrzymają bardzo długi okres bez wody oraz długo zachowają piękny wygląd. W przypadku goździków ich znaczenie zależy wyłącznie od koloru.
  • Lilie – to najczęściej wybierany kwiat w wiązankach pogrzebowych. Lilie są ogromnie eleganckie, bardzo pięknie, a co najważniejsze podkreślają ważność oraz podniosłość uroczystości. Lilie symbolizują niewinność i czystość osoby, która odeszła na wieczne spoczywanie oraz tęsknotę tych, którzy zostali na świecie doczesnym.
  • Chryzantemy – symbolika tych kwiatów w Polsce jest bardzo wyraźna i nacechowana ogromnym smutkiem, a wręcz rozpaczą. Gdyż te niepozorne kwiaty oznaczają ogromną tęsknotę, ból utraty oraz żal. W związku z ich wymowną symboliką to właśnie chryzantemy bardzo często wybierane są pierwszego i drugiego listopada, kiedy rodziny odwiedzają groby.
  • Róże – najbardziej uniwersalny kwiat, który sprawdza się przy każdej uroczystości. Kojarzy nam się z miłością, dlatego bardzo często obdarowują się nimi zakochane pary. Miłość nie jest emocją zarezerwowaną wyłącznie dla radosnych uroczystości. Po śmierci ukochanej osoby nasza miłość się nie wypala, nie zostaje pochowana na wieki. Pozostaje ona bowiem zawsze w naszych sercach, dlatego przyniesienie róży na pogrzeb jest równie adekwatne, jak przyniesienie jej na ślub. Róża w końcu to najczystszy symbol miłości.
  • Mieczyki – przepiękne bardzo charakterystyczne kwiaty, które pokazują ogromną siłę i niezależność, dlatego przynosząc mieczyki na grób, można pokazać siłę charakteru Zmarłego. Ponadto mieczyki to również symbol współczucia.

Co kolory mówią?

Każdy kwiat ma swoją symbolikę, ale również kolory mogą dowolnie zmieniać ich postrzeganie. I tak kwiat o jednej znaczącej symbolice, może przekazywać jeszcze więcej – właśnie dzięki kolorom.

W wiązankach pogrzebowych najlepiej sprawdzają się kolory bardzo stonowane i jasne. Biały jest bowiem symbolem czystości i niewinności. Mimo wszystko w wiązankach często dodawane są kwiaty o bardzo intensywnych kolorach. Dlaczego?

Czerwień – czerwień to kolor namiętności, który kojarzy się z ogromną falą emocji i energii. Mogłoby się zdawać, że nie pasuje on do wieńców pogrzebowych, ale jednak kwiaty o tym kolorze są bardzo często wplatane w bukiety. Dlaczego? Ponieważ czerwień podkreśla naszą ogromną miłość.

Fiolet – fiolet jest szlachetnym kolorem kojarzącym nam się z podniosłością danej sytuacji. Kolor ten symbolizuje żałobę.

Niebieski – ten łagodny kolor nieba najlepiej opisuje tęsknotę. Dlatego w wiązankach wplata się niebieskie kwiaty.

Stworzenie idealnej wiązanki lub wieńca wymaga znajomości symboli kolorów i kwiatów. Profesjonalni floryści, jak Ci z zakładu pogrzebowego Eden w Lublinie, dokładnie znają symbolikę kolorów i kwiatów. Dzięki temu każda wiązanka ma ogromne znaczenie. Zainteresowanie osoby zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć. 

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments