Eko pochówki – usługi pogrzebowe przyszłości

Eko pochówki – usługi pogrzebowe przyszłości

Ekologia to życie. Ekologicznym można być także po śmierci. Dziwne? Być może, ale dla przyszłości planety ważne jest każde działanie, które ma na celu ochronę jej zasobów. Ekologia to nie moda, to styl życia, który dotyczy także usług pogrzebowych. Zakład pogrzebowy oferujący organizację eko pogrzebów może liczyć na coraz większe grono świadomych zleceniodawców.

Pogrzeb ekologiczny – na czy polega?

Jak stanowi Pismo Święte każdy z nas usłyszy kiedyś: „Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz.” W świetle powyższego wydaje się, że pogrzeby poprzedzone kremacją są najbardziej zgodne z zapisem świętej księgi.

Ciałopalenie jest jedną z najstarszych metod grzebania zmarłych stosowaną dawniej i kultywowaną nadal w wielu częściach świata. W Europie wciąż dominują tradycyjne pogrzeby z odprowadzeniem i złożeniem ciała do grobu, jednak względy ekologiczne przemawiają za kremacją. Spopielanie jest także ważne z powodu braku miejsc na cmentarzach. Nie bez znaczenia są także względy ekonomiczne – pochówki z kremacją są tańsze, od tradycyjnych.

W pełni ekologiczny pochówek bez kremacji wiąże się z wykorzystaniem ciała do produkcji naturalnego nawozu – kompostu. Kultura chrześcijańska nie dopuszcza tego typu działań, ale jest to rozwiązanie chroniące środowisko i wydatnie je wspomagające. Oczywiście nie ma mowy o jakimś niekontrolowanym składowaniu ciał na obskurnych kompostownikach. Usługi pogrzebowe w tym wypadku wiążą się z umieszczeniem zmarłego w pojemniku wypełnionym tlenem, słomą, trocinami, lucerną. Po trzydziestu dniach ciało zmienia się w życiodajny kompost. Zakład pogrzebowy na życzenie rodziny oddaje nawóz bliskim lub umieszcza go we wskazanym miejscu.

Ekologiczna oprawa pogrzebu

Zamawiając usługi pogrzebowe można zatroszczyć się o środowisko choćby w części. Jeśli spopielenie nie jest dla rodziny formą dopuszczalną lub nie życzył sobie tego zmarły, to warto zdecydować się na ekologiczne surowce, z których wykonana jest trumna (karton, surowe drewno) lub uszyte ubranie (naturalne tkaniny bez plastikowych dodatków; całun bawełniany lub lniany do owinięcia ciała).

Ekologia na cmentarzu to także rezygnacja ze sztucznych kwiatów, zniczy, ozdób nagrobnych. Wiązanki pogrzebowe ze świeżych kwiatów można kupić tutaj. Drewniany krzyż na usypanym z ziemi grobie tylko z pozoru jest gorszy od wielkiego grobowca z kompozytów – dla środowiska to bardzo korzystne rozwiązanie.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments